01 / 08
02 / 08
03 / 08
04 / 08
05 / 08
06 / 08
07 / 08
08 / 08

Zaproszenie do realizacji projektów we współpracy z amerykańskim centrum edukacyjnym Lowell Milken Center, Uniwersytetem Opolskim i MODN w Opolu

Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,
Zapraszamy serdecznie na cykl szkoleń przygotowujących uczniów i nauczycieli WOS, historii, języka angielskiego, wychowawców oraz wszystkich zainteresowanych tematem do udziału w projektach pod nazwą „Unsung heroes” – „Nieznani bohaterowie”. Projekty te zostały zapoczątkowane w centrum edukacyjnym Lowell Milken Center w Fort Scottt (Kansas, USA). Ośrodek działa od 2007 roku, a jego historia sięga lat 90-tych, kiedy dzisiejszy szef ośrodka, Norman Conard, projektem „Life in a jar” odkrył wraz ze swoimi uczennicami historię Ireny Sendlerowej. Projekty skupione są wokół takich celów jak nauczanie szacunku i zrozumienia między ludźmi bez względu na ich pochodzenie, wyznawaną wiarę i światopogląd, uwrażliwienie na niesprawiedliwość i dyskryminację. Młodzież w projekcie poszukuje osoby, która działa(ła) na rzecz tolerancji i nie jest dostatecznie znana, następnie pracując metodą projektu realizuje stronę internetową, performance lub film. 
Proponujemy udział w dwóch szkoleniach dla nauczycieli i uczniów (w dniach 11.10.2014 i 15.11.2014 w MODN w Opolu), które poprowadzi pani dr Marzanna Pogorzelska. Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe, wsparcie podczas realizacji projektów i podczas aplikowania na konkurs Discovery Award organizowanego corocznie przez amerykańską fundację. Wszystkie osoby zaangażowane w szkolenia i realizację projektów otrzymają certyfikaty uczestnictwa z Fundacji the Lowell Milken Center. 
Zgłoszenia przyjmuje i udziela dodatkowych informacji Alicja Wujec Kaczmarek, konsultant MODN 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Z poważaniem
Małgorzata Szeląg                  dr Marzanna Pogorzelska
Dyrektor MODN w Opolu        Uniwersytet Opolski

 

2014 - Rok Wolności

4 czerwca br. minie 25 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w naszym kraju. Wraz z obradami okrągłego stołu, wydarzenie to jest uważane za symboliczne zakończenie komunizmu. Prezydent RP Bronisław Komorowski ogłosił w związku z tym wydarzeniem rok 2014 Rokiem Wolności, zachęcając by „… miało ono charakter wielkiej, wspólnej, obywatelskiej uroczystości….”. Jak słusznie zauważa Pan Prezydent „…wolność wymaga, by mówić o niej na nowo, by wyjaśniać jej znaczenie, by rzetelnie wskazywać, co jej dziś zagraża…” . Przyłączając się do prezydenckich słów, zachęcamy do podjęcia różnorodnych działań, aby przybliżyć historyczne chwile i niezwykle ważne wartości młodym ludziom.
Zgodnie z nową podstawą programową edukacja historyczna w gimnazjum kończy się na wydarzeniach okresu I wojny światowej, materiał historii najnowszej został przeniesiony na kolejny etap, czyli I klasę szkoły ponadgimnazjalnej. W związku z tym zagadnienia historii najnowszej- Polski w systemie komunistycznym, upadku komunizmu i drogi do suwerenności nie są jak wiadomo realizowane w szkole gimnazjalnej. Jednak nie zwalnia to nauczycieli z możliwości zapoznawania z treściami dziejów najnowszych. Ogłoszony Rok Wolności staje się okazją przybliżenia wydarzeń nieodległej przeszłości.
Prezentujemy jedną z propozycji projektu edukacyjnego, zawierającego m.in. scenariusz szkolnej uroczystości przypominającej ważny czas przemian. Zaproponowane poniżej rozwiązania mogą zostać zrealizowane w całości, lub poprzez wybrane elementy.

„25 Lat Wolności” Projekt edukacyjny dla III etapu edukacyjnego