Współczesny rynek pracy jest wymagający. Aby młody człowiek potrafił się po nim poruszać, musi posiadać wiele kwalifikacji, kompetencji miękkich, a także mieć świadomość własnych mocnych stron. W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Zespole Szkół Budowlanych 17 października 2017r. zostały zorganizowane warsztaty artystyczne w formie lekcji pokazowych oraz turniej sportowy dla klas siódmych szkół podstawowych. W wydarzeniu uczestniczyło około 60 uczniów oraz ich wychowawcy. Warsztaty poprowadzili mgr Marta Trojanowska- Wójcik, mgr Halina Gierczak, mgr Bartosz Barkowski, mgr Antoni Zajadacz i mgr Michał Jędra. Kierownikiem formy była Wiktoria Waloszek - doradca metodyczny Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w ramach programu Power As.

Tematy realizowanych lekcji pokazowych:

  1. Aranżacja wnętrz nr 1- Wizualizowanie aranżacji wnętrz, praca z programem GIMP
  2. Aranżacja wnętrz nr 2- Strukturalne formy przestrzenne i ich zastosowanie
  3. Sztukaterskie - Odlewy gipsowe, zdobienia, złocenia ozdobnych elementów gipsowych
  4. Zawody sportowe:
  • Funinio
  • Piłka siatkowa

Pierwszy z warsztatów polegał na stworzeniu pokoju marzeń metodą kolażu. Uczniowie popisali się niesamowitą kreatywnością, młodzi adepci aranżacji wnętrz pomagali, służąc fachową radą dotyczącą kompozycji, doboru kolorów oraz układu pomieszczeń.
W czasie drugiego warsztatu uczniowie tworzyli kompozycje z elementów przestrzennych, utworzonych z modułowego elementu powtarzalnego. Instrukcji udzielali im uczniowie klasy 2TA, również uczący się w zawodzie technik aranżacji wnętrz. Efektem były niesamowite kompozycje, niektóre w ocenie nauczyciela przedmiotów zawodowych, zasługiwały na oceny bardzo dobre i celujące. Młodzi uczestnicy odkryli swoje talenty i przekonali się, jak można samodzielnie wykreować ozdoby do wnętrz. Kolejny etap zajęć, polegający na wymyślaniu zastosowania powstałych form, obudził ogromne pokłady kreatywności i wyobraźni przestrzennej.
Trzecie warsztaty przybliżyły arkana zawodu technik renowacji elementów architektury. Uczestnicy pod bacznym okiem maturzystów mogli samodzielnie wykonać odlew gipsowy, a także spróbować swoich sił przy jego zdobieniu oraz złoceniu. Dowiedzieli się również, na czym polega misja ratowania zabytków, jak można wykorzystać umiejętności sztukatorskie przy wykonywaniu elementów dekoratorskich zgodnie z obecnymi trendami.

Wszystkie warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, natomiast wykonane przez uczniów prace z pewnością będą wspaniałą pamiątką po tym wydarzeniu. Jak się okazało, młodzi uczestnicy nie przypuszczali, że odkryją w sobie takie umiejętności i talenty. I dokładnie taka misja przyświecała tym zajęciom, by młody człowiek, również w warunkach szkolnych, miał możliwość rozwijania tego, co w nim najlepsze.
Na zakończenie tego pełnego emocji dnia, w szkole zostały rozegrane koleżeńskie turnieje sportowe. Takie rozgrywki bardzo integrują młodzież, a także uczą ich zasad fair play i kształcą ważne kompetencje społeczne - zdrowej konkurencji i współpracy zespołowej.