W siedzibie Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli odbyło się 1 grudnia 2017 r., godz. 10.00 – 11.30 konwersatorium zorganizowane we współpracy z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie na temat: Jakie zasoby United States Holocaust Memorial Museum w języku polskim może wykorzystać nauczyciel w praktyce dydaktyczno – wychowawczej?

Konwersatorium poprowadziła Christina Chavarria - koordynator programów edukacyjnych w USHMM, a zarazem reprezentant Muzeum m.in. w Europie, Ameryce Łacińskiej i Japonii.

W sferze działań zawodowych Christiny Chavarrii leżą literatura Holokaustu, nauczanie o Zagładzie, recepcja Holokaustu w świecie iberoamerykańskim. Obecnie przygotowuje program, którego szczegóły zostaną ogłoszone w 2018 roku na 25-lecie USHMM.

Warto dodać, że Christina swoją karierę zawodową rozpoczęła jako nauczycielka języka angielskiego w szkole średniej w El Paso, nad legendarną Rio Grande. Po ośmiu latach objęła funkcję dyrektora ds. edukacji w Muzeum Holokaustu w Houston, skąd po prawie siedmiu latach przeszła do USHMM w Waszyngtonie.

W trakcie spotkania jego uczestnicy zostali zapoznani z misją Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, do której należą pogłębianie i propagowanie wiedzy o tej niemającej precedensu tragedii, zachowanie pamięci o jej ofiarach, a także zachęcanie odwiedzających do refleksji nad moralnym i duchowym aspektem wydarzeń Holokaustu oraz nad odpowiedzialnością, która ciąży na wszystkich obywatelach demokratycznych krajów. Muzeum finansowane jest w 50% przez Kongres, drugie 50% pochodzi od prywatnych sponsorów. Cristina Chavarria zapoznała uczestników z zasobami muzealnymi w języku polskim lub przetłumaczonymi na język polski, propozycjami dydaktycznymi oraz możliwościami e-learningowymi. Do dyspozycji nauczycieli przekazała wykorzystywaną prezentację oraz linki do wspomnianych wyżej materiałów.

W spotkaniu obok nauczycieli, uczestniczyła również konsul ds. prasy i kultury Pamnella de Volder. Rolę tłumacza konwersatorium z powodzeniem wypełnił kol. Rafał Włodarczyk, doradca metodyczny nauczycieli języka angielskiego.