01 / 08
02 / 08
03 / 08
04 / 08
05 / 08
06 / 08
07 / 08
08 / 08

Tegoroczna 4. edycja projektu Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie nosiła temat: „Piłka ręczna”. Piłka ręczna to nie tylko trening fizyczny, który zwiększa ogólną sprawność i wydolność. Sport, a w tym piłka ręczna odgrywa także istotną rolę w kształtowaniu charakteru i życiowych postaw. Trener Reprezentacji Polski juniorów, jak również Gwardii Opole Rafał Kuptel na spotkaniu z młodzieżą powiedział: „Ci którzy mnie znają wiedzą, że zasady, które staram się wdrażać, to akcent kładziony na drużynę jako jednej rodziny. Najlepszym zawodnikiem Gwardii Opole jest zespół. Razem na boisku, ale też razem na co dzień.” Trudno być dobrym sportowcem tylko na boisku, jeśli na co dzień nie będzie się dobrym człowiekiem.

Tegoroczna olimpiada była rekordowa nie tylko pod względem liczby uczestników czy też szkół, ale z całym przekonaniem potwierdza się zdanie, że z konkursu o charakterze wojewódzkim, olimpiada stała się konkursem ogólnopolskim. Oprócz uczniów z naszego województwa w tym roku udział wzięli również uczniowie ze szkól ponadgimnazjalnych takich miast jak np.: Zabrze, Ząbkowice Śląskie, Wałbrzych, Dzierżoniów, Katowice, Wisła, Bytom, Częstochowa, Tarnowskie Góry, Zabrze, Wieluń, Żory, Gliwice, Racibórz, Lublin, Wałbrzych, Siemianowice Śląskie, Bielawa, Polanica Zdrój, Kłodzko, Walim, Płock, Myszków.

Konkurs wpisuje się w takie akcje jak „Kibicuję Fair Play” czy też „Stop zwolnieniom z WF-u” oraz w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rok szkoły w ruchu”.

Projekt przeznaczony był przede wszystkim dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs polegał na zaprezentowaniu posiadanej wiedzy w formie testu przygotowanego przez organizatorów. Pytania w teście ułożone zostały z zakresu wiadomości podanych w literaturze przedmiotu.

Celem 4. edycji projektu jest popularyzacja wartości tkwiących w sporcie (piłce ręcznej) wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz ukazanie pedagogicznego i ewangelizacyjnego charakteru sportu,

Etap szkolny

14 listopada 2017 roku odbył się w całej Polsce etap szkolny konkursu, w którym wzięło udział ponad 1.400 uczniów z ponad 115 szkół ponadgimnazjalnych przy wsparciu ok. 150 nauczycieli.

Etap finałowy

400 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski spotkało się w poniedziałek 4 grudnia 2017 r. w Opolu, by przystąpić do finałowego testu wiedzy o piłce ręcznej i wartościach w sporcie. Uczniowie biorący udział w finale zakwalifikowali się do niego z etapów szkolnych, w których brało udział ponad 110 szkół ponadgimnazjalnych.

Tematyka testu finałowego dotyczyła historii piłki ręcznej oraz życiorysów polskich zawodników. Uczestnicy „Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie” musieli wykazać się również znajomością życia bł. Piotra Jerzego Frassatiego, roli sportu w życiu papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI czy Franciszka.

„W szkołach na etapie wewnątrzszkolnym wzięła udział imponująca liczba osób - ponad 1.400. To projekt, który ma nie tylko nauczyć tego, co dobre w sporcie, ale też wychować do wartości, które w nim drzemią. Nagradzamy nie tylko uczniów, ale również szkoły, które reprezentują. Chcemy docenić również nauczycieli, bo bez ich zaangażowania i mobilizacji uczniów nie byłoby tak dużej frekwencji. „Dziś aula wypełniła się ludźmi, którzy chcą zwyciężyć” – powiedział ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego w Opolu.

Komisja konkursowa po sprawdzeniu testów wyłoniła 60 najlepszych uczniów 4. edycji konkursu „Olimpiady Wiedzy Wartości w Sporcie”.

Spotkanie z trenerem oraz piłkarzami Reprezentacji Polski oraz Gwardii Opole

Gośćmi finału byli trener Gwardii Opole Rafał Kuptel oraz zawodnicy kadry narodowej Adam Malcher i Antoni Łangowski. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Młodzież zadawała pytania dotyczące nie tylko sportu, ale również tego, jak w dzisiejszym sporcie nie zatracić ducha fair play. Trener Rafał Kuptel podkreślał, jak bardzo ważne są w życiu marzenia oraz to, żeby stawiać sobie cele i do nich dążyć, a bramkarz i kapitan reprezentacji Polski Adam Malcher podkreślał rolę kibiców i ich doping, który zawsze dodaje skrzydeł.

„W każdym meczu musimy walczyć o zwycięstwo, które w sporcie jest największą wartością, ale to wszystko musi opierać się na zasadach fair play” – powiedział trener Rafał Kuptel. „Każdy zawodnik, wchodząc po meczu do szatni, musi z pełnym przekonaniem powiedzieć: Trenerze, dałem z siebie wszystko”.

Trener Gwardii Opole podkreślał, że jeśli zawodnicy dadzą z siebie wszystko, to wynik jest wtedy zupełnie nieważny.

„W sporcie są takie mecze, które się wygrywa, ale są również takie spotkania, które się przegrywa. Dokładnie tak samo jak w codziennym życiu. Trzeba mieć w sobie dużo pokory wobec każdego rozgrywanego spotkania, trzeba umieć przełknąć gorycz porażki, trzeba cały czas myśleć pozytywnie. Tak jest w sporcie i tak jest w życiu” – powiedział bramkarz reprezentacji Polski Adam Malcher.

Zawodnicy wraz z trenerem bardzo długo rozdawali autografy oraz odpowiadali na indywidualne pytania, a młodzież z wielką radością robiła sobie zdjęcia z piłkarzami ręcznymi.

Konferencja

Istotnym etapem konkursu „Olimpiada wiedzy i wartości w sporcie”, współorganizowanego z Wydziałem Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, była konferencja naukowa.

12 grudnia 2017 w Auli Politechniki Opolskiej przy ulicy Prószkowskiej 76 odbyła się Konferencja: „Fair play w sporcie, edukacji i w życiu” połączona z wręczeniem nagród laureatom, nauczycielom i szkołom biorącym udział w Olimpiadzie Wiedzy i Wartości w Sporcie – 4. edycja: piłka ręczna”.

Prelegentami konferencji byli m.in. ks. prof. Rajmund Porada z Uniwersytetu Opolskiego, prof. Maciej Łuczak reprezentujący AWF w Poznaniu. Oprócz części naukowej miał miejsce panel dyskusyjny, a po nim odbyła się gala wręczenia nagród Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie. W tegorocznym konkursie nagrodzonych zostało 60 uczniów, 30 nauczycieli oraz 30 szkół.

Już teraz możemy zapowiedzieć, że w przyszłym roku szkolnym odbędzie się 5. edycja konkursu, której tematem będą skoki narciarskie.