01 / 08
02 / 08
03 / 08
04 / 08
05 / 08
06 / 08
07 / 08
08 / 08

Ponad 330 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski spotkało się w poniedziałek 10 grudnia 2018 r. w Opolu, by przystąpić do finałowego testu wiedzy o wartościach w sporcie oraz o skokach narciarskich. Uczniowie biorący udział w finale zakwalifikowali się do niego z etapów szkolnych, w których brało udział ponad 100 szkół ponadgimnazjalnych.

Test finałowy liczył 35 pytań. Oprócz pytań otwartych i zamkniętych jedno pytanie miało charakter opisowy, refleksyjny. Tematyka dotyczyła historii skoków narciarskich oraz życiorysów polskich skoczków. Uczestnicy „Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie” musieli wykazać się również znajomością życia św. Bernarda z Aosty, patrona narciarzy jak również rożnymi tekstami, w których poruszana została rola sportu papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI czy Franciszka. Tegoroczna edycja projektu nawiązuje również do setnej rocznicy odzyskania niepodległości, podkreślając rolę sportu w tym wydarzeniu. Cieszymy się również z faktu, że nasz konkurs został objęty ministerialnym patronatem „Niepodległa - stulecie odzyskania niepodległości”.

Ten projekt ma nie tylko nauczyć tego, co dobre w sporcie, ale też wychować do wartości, które w nim drzemią. W naszym konkursie nagradzamy nie tylko uczniów, ale również szkoły, które reprezentują, oraz nauczycieli, którzy przygotowują swoich uczniów. Po etapie finałowym tradycyjnie odbyło się spotkanie z gościem specjalnym, którym w tym roku był mistrz świata i mistrz olimpijski z Sapporo - Wojciech Fortuna. Nasz gość bardzo długo rozdawał autografy oraz odpowiadał na indywidualne pytania, a młodzież z wielką radością robiła sobie zdjęcie z legendą skoków narciarskich.

Po sprawdzeniu testów komisja konkursowa wyłoniła 61 najlepszych uczniów 5 edycji konkursu „Olimpiady Wiedzy Wartości w Sporcie”.

18 grudnia 2018 w Auli Politechniki Opolskiej, przy ulicy Prószkowskiej 76, odbyła się Konferencja: „Motywacja w sporcie, edukacji i w życiu” połączona z wręczenie nagród laureatom, nauczycielom i szkołom biorącym udział w Olimpiadzie Wiedzy i Wartości w Sporcie – 5 edycja: skoki narciarskie”.

Prelegentami konferencji byli m.in. ks. prof. Dariusz Krok z Uniwersytetu Opolskiego, prof. Marcin Krawczyński z Gdańska, prof. Aleksandra Rogowska z Uniwersytetu Opolskiego. Po części naukowej miał miejsce panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: nauczyciel wychowania fizycznego z Dobrodzienia, zastępca prezydenta Opola Przemysław Zych - ojciec Magdy, reprezentantki Polski w short tracku oraz Jakub Kot: trener skoczków narciarskich wraz z młodymi skoczkami ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Na zakonczenie odbyła się gala wręczenia nagród w projekcie „Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie”.